intarziere ?

Ciclul menstrual

Postata de cocutza_2011_1 cu 12 ani in urma.

Buna ziua ! O mica intrebare :

Am inceput sa iau anticonceptionale desorelle la recomandarea dr. ginecolog , mentionez ca nu le''am inceput din prima zi de menstruatie, ci exact in a 8a zi. Am avut contact sexual neprotejat in a 17a zi. Acum sunt in a 4a zi din saptamana de pauza ( in care trebuie sa imi vina ciclul. ) credeti ca as putea fi insarcinata ? am facut azi un test de sarcina care a iesit negativ. Va multumesc, astept eventual raspunsul unui medic .

Raspunsuri (3)

cocutza_2011_1

acum 12 ani

mentionez ca nu am avut ciclu regulat, chiar am avut o dereglare hormonala de la postinor, ideea e ca acest ultim ciclu care l''am avut a fost primul dupa 3 luni de zile de amenoree secundara. si am inceput pastilele in a 8a zi pt ca abia atunci am apucta sa ajung la doctor, care oricum mi le''a prescris pt un chist ovarian.

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

anticonceptionalele se iau de obicei incepand cu prima zi a menstruatiei pentru ca ulterior este posibil sa nu mai poata opri ovulatia deja in curs, sau ca persoana in cauza sa fie deja insarcinata iar AC peste o sarcina preexistenta sa aiba efecte nedorite.
ac***a in vedere ca deja dumneavoastra aveti o dereglare a ciclului si ati mai avut pana acum amenoree secundara de mai multe luni, doar testul de sarcina si consultul ginecologic pot sa excluda cu certitudine posibilitatea sarcinii nedorite.

va urez o zi buna

cocutza_2011_1

acum 12 ani

Va multumesc frumos pentru raspuns, astazi, in a 5a zi din saptamana de pauza mi-a si venit ciclul ! Multumesc din suflet oricum.

Sarbatori fericite !