intarziere menstruatie

Ciclul menstrual

Postata de anicoleta cu 9 ani in urma.

Buan ziua. In mod normal ciclul imi venea la 30 de zile. Ar fi trebuit sa imi vina pe data de 6. Ieri dimineata am avut o sangerare de 2-3 stropi. Am crezut ca mi-a venit. Pe 26,27,28 am avut contacte neprotejate dar am folosit metoda p***atului. Este cazul sa imi fac griji? Am in zona vaginala si un discomfort, usturime si mancarime. Am dat vina si pe stres. Weekndul trecut am avut un soc, daca ii pot spune, mult stres si multe griji din cauza unor evenimente din familie..

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Menstruatia poate sa intarzie din diverse motive, de la stres, modificari hormonale, pana la boli grave, precum cancerul ovarian. Intarzierea menstruatiei poate fi normala in unele situatii. De exemplu, la adolescenti sau la femeile care se apropie de menopauza, ciclul menstrual poate fi neregulat.

In ceea ce priveste contactele sexuale neprotejate, exista o sansa de sarcina chiar daca ati folosit metoda p***atului.

Simptomele pe care le experimentati - discomfort, usturimi sau mancarimi - sunt semnale care nu ar trebui ignorate. Acestea pot indica o infectie sau o boala cu transmitere sexuala.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Infectii-genitale-feminine/mancarimile-vaginale_9835
https://sfatulmedicului.ro/Infectii-genitale-feminine/infectiile-vaginale-micotice_1048