intarziere menstruatie din cauza pastilelor cu calciu?

Ciclul menstrual

Postata de maria371 cu 12 ani in urma.

buna seara...am si eu o intrebare ...exista posibilitatea ca pastilele cu calciu si magneziu luate timp de 1 luna sa-mi afecteze ciclul menstrual?deja mi-a intarziat 1 saptamana....

Raspunsuri (6)

Medic Epuran

acum 12 ani

Este posibil ca după administrarea pastilelor cu calciu şi magneziu zilnic, timp de o lună de zile, ciclul menstrual să fie influenţat (calciul şi magneziul au efecte asupra sistemului hormonal care este în strînsă legătură cu ciclul menstrual)

maria371

acum 12 ani

si care ar fi perioada maxima de intarziere?

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

dereglarile ciclului menstrual pot avea multe cauze, existand chiar si intarzierea ciclului doar din cauza stresului psihic. totusi in cazul in care in ultima perioada ati intretinut relatii sexuale protejate/neprotejate si aveti un oarecare grad de suspiciune, puteti sa folositi un test de sarcina (la 1 saptamana dupa contacul sexual, preferabil din urina de dimineata), costul acestuia fiind mai mic decat stresul unei eventuale sarcini nedorite.

va urez o zi buna

Diana

acum 11 ani

Intr-o saptamana plec intr-o excursie , si vreau ca menstruatia sa imi intarzie.Am auzit de la o prietena ca pastilele de calciu sunt bune pentru asta , si astazi am inceput sa iau .Sunt eficiente?

Anonim

acum 10 ani

La mine da, daca iau 3-5 pastile de calciu d3 inainte cu cateva zile de menstruatie deja am asigurat o saptamana de intarziere

MembruMobileApp1501661001

acum 6 ani

Buna ziua! si eu am aceeasi problema, am luat vitamine timp de 10 zile + Sedatif PC, Relaxirem si Nervocalmin... Aceste pastile pot intarzia menstruatia? Mentionez ca am facut un test de sarcina la 3 zile de intarziere si a iesit negativ. Acum sunt deja 5 zile, si incep sa ma sperii.