Intarziere menstruatie de la Postinor?!

Ciclul menstrual

Postata de Lilyushkiss cu 12 ani in urma.

Buna seara ! am si eu o mare problemal. Ultima menstruatie "normala" a fost in data de 19 sept- 24 sept. Pe data de 28 sept am avut un contact neprotejat, si am luat in urmatoarea ora Postinor iar la 12 h urmatoarea pastila. Pe data de 3 oct mi-a venit iar menstruatia dar am inteles ca este normal dupa postinor sa vina mai devreme si a durat 5 zile. De atunci pana acum in data de 10 nov nu mi-a mai venit..Ieri am facut un test de sarcina si a iesit negativ...Nu stiu daca imi intarzie de la postinor sau exista sansa sa fiu insarcinata?! Sa repet testul? sau sa astept menstruatia in speranta ca va veni?? Multumesc

Raspunsuri (3)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

dupa cum scrie si in prospect si probabil ati aflat si de pe internet, contraceptia de urgenta poate sa produca mari dereglari hormonale, de aceea nu este indicat sa fie folosita de rutina ci doar in situatii de reala urgenta, iar aceste urgente sa nu fie frecvente.
daca nu aveti inca semne ca se apropie menstruatia, daca testul de sarcina a fost efectuat corect si este negativ, ar fi de recomandat, daca nici saptamana urmatoare nu apare ciclul menstrual, sa mergeti la un consult la medicul ginecolog.

va urez o zi buna

Lilyushkiss

acum 12 ani

Postinor nu am luat frecvent,nu mai luasem de2 ani..deci dak nu imi vine in weekend. Sa ma duc la doc. Credeti ca mai de graba e o dereglare sau o sarcina? Multumesc

eu

acum 11 ani

Pana la urma cum a fost?