Intarziere ciclu?

Ciclul menstrual

Postata de Mihai cu 9 luni in urma.

Buna,iubitei mele i a intarziat ciclul 9 zile la 7 zile de la intarziere a facut un test de sarcina cu prima urina rezultatul fiind negativ azi dimineata cu prima urina a repetat testul si a iesit slab pozitiv a facut altul aproape imediat dupa acela si a iesit negativ ce sa cred?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 9 luni

Buna ziua,

In cazul unei intarzieri a ciclului menstrual, este posibil sa existe mai multe motive. In primul rand, este important sa se ia in considerare si alte semne si simptome asociate cu sarcina, cum ar fi sensibilitatea la sani, greata sau oboseala.

Daca testul de sarcina initial a iesit negativ, este posibil ca rezultatul slab pozitiv ulterior sa fie cauzat de o concentratie mai mica a hormonului hCG (hormonul specific sarcinii) in urina. Acest lucru s-ar putea intampla in cazul unei sarcini la inceput, cand nivelurile de hCG sunt inca scazute.

Recomandarea este sa se consulte un medic sau sa se faca un test de sange pentru confirmarea sarcinii. Testele de sange sunt mai sensibile si pot detecta niveluri mai mici de hCG decat testele de urina.

Este important sa retineti ca exista si alte motive pentru intarzierea ciclului menstrual, cum ar fi stresul, schimbarile hormonale sau probleme de sanatate. Un medic va putea evalua situatia si va poate oferi un diagnostic si sfaturi personalizate in aceasta situatie.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/ciclul-menstrual-neregulat-si-ovulatia_11136

Mihai

acum 9 luni

In cele din urma, in a 11 a zi menstruatia i a venit, ar putea dupa ce îi trece sa mai efectueze un test? Daca acesta ar iesi negativ, ar trebui totusi sa faca unul la sange sau sa consulte un medic ginecolog?