Intarziere ciclu menstrual ?

Ciclul menstrual

Postata de Angela Maria cu un an in urma.

Mi-a întârziat ciclul menstrual ,am făcut test de sarcina după a 5 a zi de întârziere și e negativ ,sunt șanse să fiu gravida ? De obicei îmi întârzie ciclul menstrual ,doar cu 2 sau 3 zile ,dar de data asta e o săptămână ,sa mi fac griji ?

Raspunsuri (1)

acum un an

Buna ziua,

Exista posibilitatea ca testul sa nu fi fost efectuat corect sau sa fi fost facut prea devreme, ceea ce poate duce la un rezultat fals negativ. Este recomandat sa asteptati cateva zile in plus, sa faceti un alt test de sarcina si sa consulti medicul ginecolog pentru a determina cauza intarzierii.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/dereglarile-ciclului-menstrual_15504
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/tulburari-ale-ciclului-menstrual_1094