Intarziere ciclu menstrual

Ciclul menstrual

Postata de mayamaria003 cu 11 ani in urma.

Buna ziua! La sfarsitul lunii februarie am intrerupt luarea anticonceptionalelor si pe data de 2 martie mi-a venit ciclul.In urmatoarea luna,aprilie,ciclul mi-a venit pe data de 5.In mai,cand urma sa imi vina ciclul,vroiam sa reiau anticonceptionalele,dar nu mi-a mai venit ciclul.Pe data de 6 mai am avut contact sexual protejat.Ma asteptam sa imi vina ciclul ,dar nu a venit nici pana la aceasta data.As vrea sa stiu de ce imi intarzie. Multumesc frumos

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Durata ciclului menstrual variaza intre 21- 35 de zile. Printre cauzele posibile ale intarzierii menstruatiei se numara: sarcina, stresul, tulburari hormonale, afectiuni inflamatorii pelvine, tulburari metabolice, etc.
Va recomand sa efectuati un consult ginecologic +/- endocrinologic.

Teresssa

acum 11 ani

Buna ziua!Am avut cntact sexual si s-a rupt prezarvativul!A doua zi am luat Postinor 2 si acum imi intarzie ciclul de o saptamana .Din ce cauza oare?Multumesc!