Intarziere ciclu menstrual - cauze

Ciclul menstrual

Postata de cfilip20 cu 10 ani in urma.

Buna ziua. Eu si sotul meu incercam sa avem un copil de cateva luni. Mentionez ca am 38 ani, si am suferit in urma cu trei ani o tiroidectomie totala, iar de atunci fac tratament cu levotiroxina de 100. Am avut un ciclu menstrual foarte regulat pana in aceasta luna, cand mi-a intarziat menstruatia dandu-mi sperantele unei viitoare sarcini. Insa azi, dupa 6 zile de cand trebuia sa imi vina menstruatia, sperantele mi s-au naruit. Am avut dureri in abdomenul inferior inca de aseara. Sangerarea este destul de abundenta si durerile persita. Nu cred ca este vorba de sangerari de fixare a sarcinii, desi inca mai sper sa fie asta. Sa mai fac test de sarcina, sa merg la un ginecolog, sa astept, ce sa fac? Va multumesc

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Asteptati sa treaca sangerarea dupa care sa consultati medicul ginecolog. Atentie la caracterul sangerarilor ( daca sunt la fel cantitative ca de obicei, durata, durere, etc).