Intarzie ciclul a 5 zi?

Ciclul menstrual

Postata de AndreeaS cu 9 luni in urma.

Buna. Imi intarzie ciclul deja a 5 zi. Luna trecuta mi-a venit cu o zi inainte (trebuia pe 13, insa a venit pe 12 iunie), in care in una din zile a fost abundent fata de restul menstruatiilor. Ultimul contact sexual a fost pe 30 mai. Sunt disperata si am nevoie de ajutor. Nu mi-a intarziat niciodata mai mult de 3 zile.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 9 luni

Buna ziua,
Intarzierea ciclului menstrual poate fi cauzata de mai multe motive, inclusiv stres, oboseala, schimbari in greutate, alimentatie, exercitii fizice intense sau chiar o sarcina. Daca ultimul contact sexual a avut loc pe 30 mai si au trecut deja 5 zile de la data in care trebuia sa iti vina ciclul, este posibil sa fie prea devreme pentru a detecta o eventuala sarcina printr-un test de sarcina acasa. Recomand sa astepti inca cateva zile si sa faci un test de sarcina pentru a elimina aceasta posibilitate. Daca testul iese negativ si intarzierea continua, este recomandat sa consulti un medic ginecolog pentru a evalua si investiga cauzele posibile ale intarzierii. In cazul in care aceasta este o situatie stresanta pentru tine, incearca sa iti pastrezi calmul si sa consulti un specialist care sa iti ofere recomandari potrivite pentru situatia ta specifica.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/14-motive-pentru-care-iti-intarzie-menstruatia_16108