insarcinata

Ciclul menstrual

Postata de Cerasela.eva cu 12 ani in urma.

Atunci nu este posibil sa rama insarcinata?mi-as dori foarte mult.Daca am facut sex neprotejat in timpul cand am avut ovulatie de ce nu am ramas insarcinata?

Raspunsuri (1)

Iuli

acum 12 ani

In unele situatii dureaza si un an. Pana atunci este necesar sa faceti amandoi absolut toate analizele inainte de a incerca sa ramai gravida. Apoi daca descoperiti ceva in timpul sarcinii care te afecteaza pe tine sau fatul, ce faceti? Medicamente nu prea se pot lua pe timpul sarcinii etc. Folositi prezervativul si intre timp faceti-va AMANDOI toate analizele (sange, hormoni, BTS etc), renuntati complet la alcool, la fumat, la mancaruri si bauturi nesanatoase, la nopti nedormite si dupa ce rezolvati toate probleme de sanatate, la medicamente. Apoi puteti incerca sa faceti un bebe...sanatos!!! Nu te ingrijora daca nu ramai mai multe luni la rand. Poate dura pana la un an. Daca dureaza mai mult de un an si nu ramai gravida, mergi inapoi la medic pt analize si mai amauntite, dar nu cred :)