Insarcinata sau nu?

Ciclul menstrual

Postata de Drushka cu 13 ani in urma.

Buna, stiu ca toata lumea pune asemenea intrebari in ultima vreme insa sunt foarte stresata, nu locuiesc in tara si momentan nu ma pot duce la doctor de aceea va cer o parere. Am 23 de ani si iau anticonceptionale de 6 luni, bineinteles ciclul s-a diminuat pe parcurs in cantitate. In data de 14 mai am intretinut relatii sexuale neprotejate (dhuuaa de aceea iau anticonceptionale:) . In data de 22 mai mi-a venit ciclul, 3 zile cam asa din nou in cantitate redusa. Acum e deja 27 iunie si menstruatia intarzie sa apara. Am dureri de ovare insa cred ca am si racit. Din data de 5 iunie am facut pana acum 3 teste de sarcina si toate au iesit negative. Nu vreau sa par paranoia....dar am si unele simtome : dureri de sani, balonare. E posibil ca menstruatia sa apara peste sarcina si ca testul de sarcina sa dea un rezultat fals? E posibil ca anticonceptionalele sa stopeze menstruatia? Mentionez ca si inainte ciclul meu menstrual a fost mereu neregulat. Va multumesc anticipat pentru un eventual raspuns.

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 13 ani

Anticonceptionalele nu au de ce sa determine diminuarea ciclului ca si cantitate. Din 5 iunie nu inteleg de ce ai facut teste de sarcina, cand acestea se fac (si asta stie oricine), dupa intarziere (sa zic dupa 2-3 zile macar). De asemenea, daca iei anticonceptionale, nu vad de ce sa faci test inainte sa iti inarzie..
Nu exista cale de a diferentia sindromul premenstrual de sarcina, amandoua dau balonare, sani mai umflati si mai durerosi, eventual dureri de burta, greata etc. Deci aceste simptome nu sunt edificatoare pt o sarcina. Menstruatia poate aparea peste sarcina, dar ar fi trebuit ca testul sa iasa pozitiv intre timp. Daca ai facut test dupa intarziere (dupa 20 sau cand trebuia sa iti vina) si a iesit negativ, repeta-l si daca e tot negativ, e doar vorba de o intarziere simpla. Nu te stresa, si stresul poate determina intarziere. Ia niste vit E si daca nu iti vine luna viitoare (se poate sa sari peste o luna, s-a mai vazut), mergi la medic.

Drushka

acum 13 ani

Multumesc tare mult pentru raspuns:)...Teste de sarcina am tot facut din data de 5 iunie fiindca mi s-a parut ca menstruatia a durat prea putin si a fost in cantitate relativ mica .....oricum de la aceea menstruatie nu am mai avut raporturi sexuale...am dureri foarte mari de ovare ...si totusi ciclul intarzie apara. Oricum va multumesc inca o data pentru raspuns .