imi poate intanzia ciclul din cauza antibioticelor

Ciclul menstrual

Postata de moniq21 cu 12 ani in urma.

Buna seara.... ultima menstruatie am avut-o pe 27 septembei...pe 8 octombie a inceput perioada fertila dupa calcul meu atunci sa si intampla o seara cu nabadai..... dar problema este alta am facut niste analize inainte si am fost gasita cu giardia si cu ASLO mare de 600 ....la 2 zile pe 10 octombrie am inceput un tratament ptr giardia cu Duador 2 pastile in fiecare seara tip de 5 zile dupa ce am terminat tratamentu de giardia la alte 2 zile am inceput un tratament cu antibiotice Ospen 1 la 6 ore timp de 5 zile dupa care la 2 zile an inceput injectiile cu Moldamin sunt inca sub trapament ....trebuia sa imi vina menstruatia pe 25 octombrie... e posibil sa fi ramas sau este din cauza pastilelor... si daca e sa fi ramas e bn sa il pastrez sau nu.... ast un raspuuns... urgent ... mercii

Raspunsuri (5)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

pentru a exclude varianta unei sarcini nedorite binenteles ca se recomanda utilizarea unui test de sarcina (preferabil la o saptamana de la contactul sexual, din urina de dimineata). in cazul in care acest test este pozitiv, in cazul ospen si moldamin, acestea nu au fost dovedite ca fiind embriotoxice sau teratogene, de aceea daca doriti, puteti sa pastrati copilul.
in rest, cauzele intarzierii menstruatiei (amenoree secundara) pot fi multiple. pentru mai multe detalii despre acest simptom puteti citi acest articol:
//sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/amenoreea-sau-lipsa-menstruatiei_1096

va urez o zi buna

moniq21

acum 12 ani

testul de sarcina l-am facut acum 2 zile.. a iesit negativ....:(

moniq21

acum 12 ani

nu l-am facut la prima ora.. a fost facut la pranz

moniq21

acum 12 ani

si in cazul tratamentului cu Duador exista riscuri k sa pot tine sarcina in continuare

anonim

acum 10 ani

buna.zilele trecute am facut puroi in gat,si am luat antibiotice pana duminica ce a trebuit sami vina menstruatia,deoarece pana atunci mia fost prescris tratamentul,dar menstruatia nu mia venit ,sunt la 3 a zi in care imi intarzie si sunt foarte ingrijorata,de atunci insa am mancarimi in zona genitala,pot fi semnele unei sarcini?as vrea sami fac un test de sarcina azi,maine ,,, are rost sau sa mai astept?sunt foarte ingrijorata si nu stiu ce sa fac .. am nevoie de un raspuns urgent :| . multumesc