help

Ciclul menstrual

Postata de sissi cu 13 ani in urma.

e normal ca la 46 de ani sa iti vina ciclul din doua in doua luni

Raspunsuri (3)

Sheila

acum 13 ani

In mod normal menopauza se instaleaza in perioada anilor 45-55.
Perioada care precede menopauza se numeste premenopauza, ea corespunde unei diminuari a functiilor hormonale.
Ovarele care produc hormonii feminini - estrogen si progesteron – incep sa fie din ce in ce mai putin active. Primele diferente ar fi ciclurile dereglate. Pot exista pauze de cateva luni in care menstruatia dispare si apoi revine.
Ar fi bine sa ajungi si la un control pentru a fi sigura ca nu este alta problema

Iuli

acum 13 ani

Clar, nu toate femeile de 46 de ani au ciclu din 2 in 2 luni. Asta inseamna ca exista o dereglare hormonala, care poate insemna sau nu ceva mai important. Consultati un medic endocrinolog pentru un diagnostic si un eventual tratament, daca este cazul.

Şani

acum 13 ani

Este normal, inainte de a intra la menopauza o luna imi venea doua nu, iar una imi venea iar doua sau trei nu si tot asa pana nu mi-a mai venit deloc. Si asta de la 45 ani. Cred ca aveti si bufeuri ptr. ca asa se manifesta intrarea la menopauza. Eu va recomand suplimentul alimentar BIO cu NONI pentru femei de la firma Life-Care. Mie imi este foarte bine dupa el.