Ce fac daca am uitat sa iau o pastila contraceptiva?

Ciclul menstrual

Postata de Georgiana cu 10 luni in urma.

Iau marvelon 21 si miercuri seara am luat 2 pastilute pt ca uitasem Ce fac? Continui cu cea de vineri?

Raspunsuri (1)

acum 10 luni

Buna ziua,

Pentru orice situatie specifica legata de administrarea pastilei contraceptive, este intotdeauna recomandat sa consultati instructiunile furnizate de producator si sa discutati cu medicul pentru sfaturi si recomandari suplimentare.

Daca ati uitat sa luati o pastila si ati luat doua in aceeasi seara, este important sa urmati cateva indicatii:

- Continuati sa luati pastilele conform schemei: Daca ati luat doua pastile in aceeasi seara, nu mai luati o alta pastila in acea zi. Continuati sa luati pastilele conform schemei stabilite, incepand cu pastila de ziua urmatoare.

- Folositi o metoda suplimentara de contraceptie: Daca ati avut relatii sexuale neprotejate inainte sau dupa uitarea pastilei si administrarea celor doua pastile, este recomandat sa folositi o metoda suplimentara de contraceptie, cum ar fi prezervativul, in urmatoarele 7 zile.

Este important sa respectati schema de tratament recomandata pentru a va asigura eficacitatea.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/cum-procedezi-daca-omiti-o-zi-din-tratamentul-anticonceptionali_18644

Va recomandam sa alegeti responsabil cea mai buna metoda de contraceptie pentru dumneavoastra.