Este vreun risc?

Ciclul menstrual

Postata de sirena01 cu 13 ani in urma.

Am si eu o nelamurire si sper sa ma ajutati. Am facut sex neprotejat cu prietenul meu in a 7-a zi de pauza de la anticonceptionale, prima zi dupa terminarea menstruatiei, urmand ca in a 8-a zi sa incep urmatoarea folie de ac, dar am inceput-o in a 9a zi. Este vreun risc?

Raspunsuri (8)

Ionela_O

acum 13 ani

Daca am inteles bine a fost prima zi dupa terminarea menstrautiei, nu erai in perioada fertila, deci nu axista risc de sarcina...

gabi

acum 13 ani

Perioada fertila nu exista. Nu ai cum sa stii cand ovulezi. TEORETIC se intampla in ziua X, PRACTIC se poate intampla oricand sau chiar de 2 ori intr-o luna.

sirena01

acum 13 ani

Pana la urma e sau nu vreun risc?

Iuli

acum 13 ani

Mic dar e.

Citeste prospectul la "pastila uitata in prima saptamana". Cam asta e ce ai facut tu. Niciodata nu le prelungeste ci se scurteaza perioada de pauza daca vrei sa schimbi ziua in care iti vine.

sirena01

acum 13 ani

Sper sa fie ok...

sirena01

acum 13 ani

Si eu m-am gandit la fel, dar stresul ramane. Merci :*

Iuli

acum 13 ani

Eu te-as sfatui sa folositi prezervativ tot restul lunii, ca sa stai linistita. Si sa faci un test de sarcina la 3 saptamani de la contact. Iarasi, ca sa stai linistita.

sirena01

acum 13 ani

Asa o sa fac. Merci pentru sfat :*