este sarcina?

Ciclul menstrual

Postata de andytza cu 10 ani in urma.

Buna ziua!as avea si eu o intrebare...mi a venit cm pe 17 iunie,iar pe 5 iulie am avut ovulatie si contact sexual..acum pe 17 iulie mi a venit iarasi cm si m a tinut 3 zile.vreau sa mentionez ca nu am un cm regulat si incerc de mult timp sa raman insarcinata dar e cam problema cu ovulatia.....si uite ca dupa multe luni,luna asta am avut ovulatie.se poate sa fi ramas si sa mi vina cm peste?multumesc

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Exista si aceasta posibilitate. Este recomandat sa efectuati un test de sarcina si sa consultati medicul ginecolog.

Dr. Raluca Muntean

acum 10 ani

Efectuati un test de sarcina (eventual dozare beta -HCG din sange ) pentru a stii cu siguranta daca este sarcina sau nu.

Si cum ati dedus ca ati ovulat ? ati facut teste de ovulatie ? ati dozat progesteronul ?

Daca aveti anovulatie cronica si doriti sa faceti copii este indicat sa faceti un consult de endocrinologie si dozari hormonale specifice .

andytza

acum 10 ani

am facut teste de ovulatie si mi au iesit ambele linii la fel de accentuate.sindromul dat de medici este ovare polichistice si din cauza lor nu ovulez in fiecare luna.merg luna de luna cu un tratament pe baza de utrogestan si acum 2 luni am luat si clostylbegyt.un consult endocrinologic nu am facut si nu mi a recomandat nimeni,insa am facut o histerosalpinogografie si reiese k doar ovarele polichistice ar fi o problema.spermograma sotului e ok.imi doresc f mult sa am un bebe.de 8 luni fac tratament.