Este posibil sa fiu însărcinată ?

Ciclul menstrual Sarcina

Postata de MembruMobileApp1505213917 cu 6 ani in urma.

Buna ziua !
De 2 ani de zile iau anticoncepționale la recomandarea medicului ( Belara ) . Am făcut 3 pauze a cate o luna , primele 2 pauze s-au desfășurat in condiții normale , adică totul a decurs cum trebuia , însă acum la ce-a de-a 3-a pauza nu mi-a venit menstruația . Eu și iubitul meu am întreținut relații sexuale neprotejate , pot spune ca am fost atenți amândoi , însă ceea ce ma nelinisteste pe mine este ideea ca lichidul de Pre-ejaculare poate conține spermatozoizi , și am aflat zilele trecute ca atunci când o femeie renunța la anticoncepționale , este mult mai expusă unei sarcini . Menstruația trebuia sa îmi vina acum 8/9 zile , am făcut 3 teste de sarcina in zile diferite , toate 3 mi-au arătat un răspuns negativ .
Sunt confuza , nu mai înțeleg nimic .. lipsa menstruației poate fi din cauza pauzei de la anticoncepționale , sau poate fi din cauza unei posibile sarcini ?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control ginecologic.
Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/anticonceptionalele-intrebari-frecvente_1186

MembruMobileApp1505217787

acum 6 ani

se poate sa fiu gravida dupa 2 luni de menstruatie normala? am 2 luni jumate de la ultimul contact sexual iar acum brusc m-am trezit patata. normal menstruatia ar trebui sa vina la sfarsitul lunii?