Este posibil sa fiu insarcinata?

Ciclul menstrual

Postata de MembruMobileApp303585 cu 8 ani in urma.

Buna seara, am si eu o problema! Am avut contact sexual neprotejat acum 1 luna, am luat pastila de a doua zi la 7-8 ore dupa ce s.a intamplat, mi-a venit ciclul normal dar acum cateva zile am avut niste sangerari iar de 3 zile curge din abundenta. Mi-a fost rau decat o data si am vomitat, am facut un test de sarcina si a iesit pozitiv!! Sa inteleg ca pastila nu si-a facut efectul si pot fii insarcinata?

Raspunsuri (9)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Buna ziua , da puteti fi insarcinata. Va recomand sa repetati testul de sarcina prin dozarea Bhcg din sange .

MembruMobileApp303585

acum 8 ani

Am facut 4 teste si toate au iesit pozitive, am facut 2 ecografii normale si una transvaginala si nu apare absolut nimic.

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Cand sarcina este foarte mica , nu se poate vedea ecografic . Va trebui sa mai asteptati (2 -3 saptamani ) pana aceasta va fi vizibilă si medicul va va spune si ce varsta are sarcina . Daca valorile bhcg sunt in crestere ele indica o sarcina in evolutie , valoarea acestuia se dublează la aproximativ 48 de ore.

MembruMobileApp303585

acum 8 ani

Buna ziua, am fost astazi la analize si rezultatul il primesc maine. Mi s-a spus ca daca valoarea este 0 sau foarte mica nu este nevoie sa le repet la 48 de ore. Domnul doctor spune ca poate fi vorba de un avort spontan sau o sarcina extrauterina deoarece sangerez si acum.

oannyk

acum 8 ani

cel mai sigur iti faci un test la sange ..posibil sa fii facut avort

MembruMobileApp303585

acum 8 ani

Buna, am facut analizele si astazi am luat si rezultatul, iar Bhcg a iesit destul de mare, spune doctorul 2338,4 ... si spune ca este cel mai probabil vorba de o sarcina, daar nu se vede la ecograf

oannyk

acum 8 ani

va rog sa ma ajutati cu o parere si pe mine ..am avut ultimul ciclu pe 25 noiembrie ..in decembrie nimic ..acum suntem pe 12 ianuarie si inca nu da semne sa vina..de anul nou am vomitat mi.,a fost foarte rau si am ajuns la urgente..intre timp mi,am facut 3 teste de sarcina toate negative ..tot timpul mi,a fost rau ..greturi dureri de cap etc..maine ma duc sa imi fac analiza la sange poate imi va zice daca sunt sau nu insarcinata..sanii sunt imi pic umflati ..aseara ma intepau un pic ovarele dar nu durerea aia dinainte venirii ciclului/..mentionez ca sunt un pic racita ..oare asta sa fie cauza intarzierii de 18 zile al ciclului menstrual ?ce ziceti sau pot fii insarcinata ?

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Buna ziua, este indicat sa efectuati un test din sânge si vi se va confirma sau infirma suspiciunea. Va recomand sa consultati un medic ginecolog deoarece întârzierea menstruatiei poate avea foarte multe cauze .

oannyk

acum 8 ani

Doamna doctor va multumesc frumos..asa voi face ...maine va voi scrie si rezultatul pentru ca mi.au zis ca mi.l dau in acceasi zii..speram sa fie bebe.Doamne ajuta !