Este posibil sa fiu insăcinată?

Ciclul menstrual

Postata de cu 4 ani in urma.

Buna ziua , am 22 de ani si locuiesc in germania . Nu am avut tot timpul o menstuatie regulata , precizez ca aproape mereu mi-a intârziat de la 2-3 zile in sus. Dar de data asta trebuia pe 14 iunie sa am mentruatie . Acum suntem in 5 August si inca nu mi-a venit . Mi-am facut un test de sarcina la o saptamana de la intarziere dar a ieșit negativ, in schimb ma dor ovarele. Sunt puțin ingrijorata credeți ca este vorba despre o raceala , sau poate o posibila sarcina ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Este posibil sa fii insarcinata chiar daca testul de sarcina a fost negativ, mai ales ac***a in vedere ca ai intarzieri semnificative ale menstruatiei. Testele de sarcina pot da rezultate incorecte daca sunt facute prea devreme, deoarece nivelul hormonului hCG (utilizat pentru detectarea sarcinii) poate fi inca prea scazut. Totusi, daca ai facut testul corect si acesta a fost negativ, sarcina este putin probabil, dar nu imposibila.

Durerea de ovar poate fi cauzata de multe alte lucruri in afara de sarcina, cum ar fi ovulatia, un chist ovarian sau o infectie. Ai nevoie de consult medical pentru a exclude alte cauze posibile ale durerii.

In ceea ce priveste nelinistea ta legata de o posibila sarcina, recomandam sa mai faci un test de sarcina, de preferat de dimineata (pentru a creste acuratetea rezultatului), cat mai repede posibil. Daca rezultatul este in continuare negativ, ar trebui sa vorbesti cu un medic despre simptomele tale.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/cauzele-rezultatelor-eronate-ale-testului-de-sarcina_17093