ESTE NORMAL?UNDE TREBUIE SA MERGEM?LA GINECOLOG SAU LA ENDOCRINOLOG?

Ciclul menstrual

Postata de georgyna cu 12 ani in urma.

Am o fiica de 21 de ani care nu si-a inceput inca viata sexuala ? ultima menstra a avut-o pe 11 noiembrie 2011 si acum suntem in 13 ianuarie 2012. este normal?de 2 luni nu are.ce putem face?nu are nici un fel de simptome.este putin durdulie.cineva mi-a spus ca s-ar putea sa aiba o dereglare hormonala cauzata de glanda tiroida.

Raspunsuri (3)

Pena

acum 12 ani

Fiica mea a avut o astfel de problema. Med de familie ne-a trimis la ginecologie, dar am inteles ulterior ca ar fi trebuit sa mergem la endocrinolog. I s-a facut o echografie unde si i s-a gasit un chist pe unul dintre ovare. Ginecologul i-a dat un medicament care i-a provocat menstruatia, urmat apoi de un tratament cu anticonceptionale de cateva luni. La sfarsitul tratamentului chistul nu s-a mai observat echografic.
Spun ca ar fi trebuit sa mergem la endocrine pt ca acolo i se faceau analize speciale, iar tratamentul era particularizat in functie de rezultate . Am inteles ca se stabileste si dozajul corespunzator, particularizat.
Noi am fost si la endocrine, dar deja incepuse tratamentul hormonal dat de ginecolog si nu mai puteau face analize. Nu ar mai fi fost elocvente.
AM AVUT NOROC ca tratamentul general dat de dr, a fost eficient/
Sanatate si mergeti de urgenta la dr. Ar putea fi un chist mare care sa se ''''sparga'''''''' de la sine si sa provoace hemoragie. Acesta, mi-a zis dr, este unul dintre riscuri.

georgyna

acum 12 ani

Multumesc frumos pt. raspuns ! Cu siguranta o sa mergem la medic . O zi frumoasa , Pena !

ralu

acum 12 ani

buna ziua trebuie sa mergeti cu fata la un medic endocrinolog si eu am aceiasi problema tot din noiembrie nu am avut iar acum am datorita medicului.