Este normal ca si a doua menstruatie sa fie atipica dupa un avort spontan?

Ciclul menstrual

Postata de Andreea cu o luna in urma.

Buna ziua.Am avut in februarie o pierdere de sarcina la 6 sapt .Am fost la control dupa prima menstruatie si uterul a revenit la normal ,dar si a doua menstruatie este atipica ,sange cu o densitate mai groasa si multe cheaguri .Este normal?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Este normal sa ai o menstruatie atipica dupa un avort spontan, inclusiv sa ai sange mai gros si cheaguri. Corpul tau inca se adapteaza dupa schimbarea drastica prin care a trecut. Oricum, daca esti ingrijorata, ar trebui sa iti faci o programare la medic.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Avortul/avortul-ce-riscuri-presupunei_17858