Este fiica mea însărcinată ? Va putea face un avort medicamentos?

Ciclul menstrual

Postata de Utilizator11725641714 cu 3 saptamani in urma.

Bună, dacă o fată de 13 ani are un contact sexual neprotejat pe data de 1 august, a luat anticoncepționalul EllaOne pe data de 3 august, iar până azi nu am avut menstruație, este însărcinată?

Țin să menționez că ultima ei zi de menstruație a fost pe 23 iulie.

Am luat în calcul factorii ce i-ar putea deregla ciclul menstrual, iar aceștia sunt: alimentația necorespunzătoare (✅- fiindcă nu a mâncat și nu mănâncă cât trebuie când trebuie, a mâncat multă înghețată și de fiecare dată dormea cu ușa deschisă și se așeza pe obiecte reci)
Stresul (✅-mai mult in ultimele zile când a văzut că tot nu îi vine menstruația și că ar exista posibilitatea de a fi însărcinată)
Faptul că a luat Pentru prima dată pastila de a doua zi având în vedere că corpul ei nu este cel a unui adult
Practicarea intensa de exercitii fizice (✅- fiindcă mereu oamenii îi dădeau bully din cauza corpului ei, iar asta a făcut-o să ducă exercițiile până în punctul în care eșua în ducerea până la capăt a unui exercițiu din cauza epuizării)
Lipsa somnului (✅- nu reușea mereu să aibă 8 ore de somn și repet, nu are corpul unui adult, automat are nevoie de mai mult somn pentru a spune că duce un stil de viață sănătos la vârsta ei)

A făcut un test de sarcină ce a avut ca rezultat unul negativ.

Pe 3 sept. după-amiază începuse să sângereze, avea crampe menstruale și sensibilitatea sânilor ei a crescut, deci am tras concluzia că i-a venit
menstruația. Și-a pus un absorbant și apoi s-a culcat. S-a trezit târziu, la ora 9 seara și a verificat absorbantul ce era aproape alb/curat, dar e inca a rămas cu crampe menstruale și sâni foarte sensibili. Ce concluzie ar trebui să trag după acest "eveniment"? Sunt prea paranoică sau este ceva în neregulă?
A inceput să mănânce mai bine, să nu mai facă exerciții prea intense, să nu se mai așeze pe obiecte reci, dar tot pare că trupul ei se chinuie in a avea menstruație.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

Este greu de determinat doar pe baza informatiilor pe care le-ati furnizat daca fiica dumneavoastra este insarcinata.

Anticonceptionalul EllaOne pe care l-a luat are o rata de succes mare daca este luat in primele 72 de ore dupa contactul sexual neprotejat.

Un test de sarcina negativ si prezenta sangerarii pot sugera ca nu este insarcinata.

Cu toate acestea, trebuie amintit ca testele de sarcina nu sunt intotdeauna 100% exacte, mai ales daca sunt facute prea devreme (inainte de momentul in care ar fi trebuit sa inceapa urmatoarea menstruatie).

Intarzierea menstruatiei sau tulburarile ciclului menstrual pot fi cauzate de mai multi factori, inclusiv stresul, schimbarile in dieta si exercitiile fizice intense. Corpul unui adolescent se afla inca in dezvoltare si poate necesita mai mult timp pentru a se adapta la aceste schimbari.

Desi sangerarea si crampele menstruale pot sugera debutul menstruatiei, este posibil ca aceste semne sa fie cauzate de alte probleme medicale. Daca sangerarea a fost redusa sau a incetat complet, poate fi vorba de o sangerare la ovulatie sau de o sangerare de implantare, care este un semn precoce al sarcinii.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/contraceptia-de-urgenta-pilula-de-a-doua-zi_1091
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/sarcina-la-varsta-adolescentei_17097