escapelle

Ciclul menstrual

Postata de any90m cu 12 ani in urma.

am luat escapelle la 4-5 ore dupa ce am avut o relatie sexuala neprotejata in timpul menstruatiei si peste 2 zile mi sa terminat ca si cum ar fi fost ca de obicei dar dupa 3 zile iarasi mia aparut menstruatia. tin sa mentionez ca am avut varsaturi dupa 6-7 ore dupa ce am luat pastila dar nu din cauza ei ci din cauza mancarii. nu cred ca ar conta asta pentr ca pe prospect spune ca daca sunt varsaturi la 3 ore sa iau alta pastila dar la mine au fost dupa aproape 7 ore. help?

Raspunsuri (3)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

in timpul menstruatiei sansele de a ramane insarcinata sunt mici, dar este bine ca v-ati dat seama ca nu este bine ce ati facut si ati luat masuri. totusi pe viitor trebuie sa stiti ca aceasta metoda este o contraceptie doar de urgenta, nu poate fi folosita uzual datorita reactiilor adverse, dupa cum puteti observa si acum prin aceasta a doua ''menstruatie''. deocamdata nu cred sa fie vreo problema, dar daca sangerarea persista mai multe zile in cantitate mare, trebuie sa luati in considerare o vizita la medicul ginecolog.
in rest, despre varsatura la 7 ore dupa administrarea medicamentului, dupa cum scrie si in prospect, doar pana in 3 ore influenteaza eficienta acestuia si trebuie sa luati alta pastila.

va urez o zi buna

danyela

acum 10 ani

Vă rog frumos sa mă ajutați pe data de 27 seara am avut primul meu act sexual defapt nu se poate spune ca s-a întâmplat pentru ca a intrat doar puțin aproximativ 3 cm și încă ceva înainte a ejaculat dar nu în mine și apoi s- a șters apoi l-am sărutat și apoi a intrat acei câțiva centimetri ...a doua zi dimineață din cauza fricii am luat escapelle asta după 13 ore de la cele întâmplate e posibil sa fiu însărcinată. ....sunt extrem de stresata himenul nu s-a rupt pentru ca am zis nu a intrat decât foarte foarte puțin. ..Este posibilitatea unei sarcini?

Utilizator11548161495

acum 5 ani

Buna ziua . Am avut contact la 2 zile dupa menstruatie si a ejaculat o picatura in mine pot ramane insarcinata ? Mentiones ca am luat luna aceasta pe data de 6 escapelle ! Pot sa mai iau o pastila ! Sant disperata !