Efecte a postinorului

Ciclul menstrual

Postata de ElenaRH cu 13 ani in urma.

Am luat postinor acum o luna aprox si prima menstruatie a venit normal dar cea de a doua a venit mai repede cu o saptamana, este normal?..

Raspunsuri (8)

ElenaRH

acum 13 ani

Va rog frumos sa ma ajutatii!!!

Iuli

acum 13 ani

Ai facut un test de sarcina de curand? Daca ai facut si a iesit negativ, este doar o dereglare. Daca luna urmatoare ti se intampla la fel, mergi la medic.

anca

acum 13 ani

Nu cred ca ai de ce sa te ingrijorezi. Daca citesti bine prescriptia, vei vedea ca unul dintre efectele adverse este si dereglarea menstruala. Insa daca problema persista, trebuie sa consulti un medic.

ElenaRH

acum 13 ani

acum o saptamana si ceva am mai luat un postinor si de asta intreb ca weekendul trecut am avut acele scurgeri si pe 7-8 ar trebui sa-mi vina..

ElenaRH

acum 13 ani

daca perioada mea fertila a fost de pe 14 pana pe 24 iar eu am avut contact sexual pe 26 insa a ejaculat afara este vreo sansa sa fie vre-un "dezastru"?

Iuli

acum 13 ani

Da, pentru ca nu stii cand ai ovulat.

ElenaRH

acum 13 ani

pe 28 am avut acel contact, ma scuzi. E posibil ca postinorul sa modifice perioada de ovulatie?

Mary Jane

acum 13 ani

Sa inteleg ca ai luat postinor doua luni consecutive? Pentru ca daca e asa, e unul dintre efectele sale si de-aceea nu ti-a venit. Si pericolul nu e asa mare daca a ejaculat in afara. Atentie mare: postinorul se ia de doua ori pe an, maxim, pentru ca are o doza mare de hormoni care iti deregleaza productia proprie. Si nu se ia unul luna aceasta si unul luna viitoare, ci la interval de 24 de ore dupa primul se ia al doilea. Ar trebui sa te gandesti sa folosesti anticonceptionale tot timpul daca tot o faci fara prezervativ, numai alea nu te feresc de boli. Perioada de ovulatie e la 12-13 zile dupa prima zi a ciclului menstrual.