e posibil sa fiu insarcinata?

Ciclul menstrual

Postata de Andreea1305 cu 11 ani in urma.

iau anticonceptionale yaz , la recomandarea medicului ginecolog. Mi-au fost recomandate pentru a ameliora durerile din timpul menstruatie. Sunt la cel de-al doilea blister, am intretinut relatii sexuale cu ejaculare in vagin , mentionez ca luna trecuta mi-a veniti ciclul dupa cea de-a doua pastila placebo.Pastilele le iau mereu la aceasi ora, nu am uitat sa iau vreo pastila, si as vrea sa stiu daca risc sa fiu insarcinata. Multumesc

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Daca administrarea este corecta, riscul de sarcina este fff mic; mentionez totusi ca protectia anticonceptionalelor nu este absoluta si ca pot exista sanse de 0,02-0.04% de a ramane insarcinata.

Andreea1305

acum 11 ani

Multumesc frumos pentru raspuns, sper sa fie totul ok :).

Andreea1305

acum 11 ani

Buna,azi iau ce-a de-a patra pastila cu efect placebo, maine ar trebui sa incep un nou blister. menstruatia nu mi-a venit, am citit in prospect si scrie ca daca nu am avut varsaturi si diaree severa riscul de sarcina este foarte mic. E recomandat s aincep maine un nou blister YAZ, chiar daca nu imi vine ciclul? ce pot sa fac? Multumesc .