E normal?

Ciclul menstrual

Postata de Crinamaria cu 12 ani in urma.

Buna seara!Am o fetita in varsta de 11 ani si pe data de 07 ianuarie anul acesta a avut pentru prima data menstruatie.Dar de atunci nu a mai avut deloc,desi suntem la inceputul lui martie.Este normal?Ca am inceput sa-mi fac griji!Va multumesc,o seara buna!

Raspunsuri (5)

Buna seara

acum 12 ani

Nu este deloc normal. Din pacate multe fete au astfel de probleme si acestea duc la multe afectiuni caci menstruatia regulata si suficiena este esentiala pentru o sanatate buna la copii.
Va recomand sa mergeti la un medic homeopat foarte bun, caci cu homeopatia astfel de dereglari se pot repara usor. Ginecologii nu stiu decat de hormoni insa acestia nu sunt mereu cauza la astfeld de dereglari,

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

varsta menarhei (a primei menstruatii) se considera a fi intre 11 si 13 ani.

Crinamaria

acum 12 ani

Va multumesc pentru raspuns.Dar ceea ce vroiam sa stiu este daca este normal sa fie asa dereglat la inceput.A avut in ianuarie prima data si de atunci deloc.
O seara buna!

Andrei

acum 12 ani

Lasati ciumpalacii sarlatani care fac reclama sarlataniilor homeopate...femeile tinere au cicluri anovulatorii (axa hormonala care controleaza ovarele se matureaza in timp) astfel incat au cicluri neregulate. Chiar la 5 ani de la prima menstruatie, 20-30% inca mai au cicluri neregulate. Lasati copilul in pace, menstra va veni. Daca lipseste 6 luni, poate fi o problema.

Crinamaria

acum 12 ani

Va multumesc mult dl.doctor.Intrasem putin in panica,desi banuiam ca fiind la inceput poate fi neregulat.Intre timp i-a venit iarasi si m-am linistit.Va multumesc,o seara frumoasa!