dureri menstruale insuportabile

Ciclul menstrual

Postata de MMaria cu 13 ani in urma.

am niste dureri menstruale insuportabile, de parca mi-ar sfasia cineva burta.am luat nurofen forte si alte pastile despre care se zice ca ti-ar trece durerea.in schimb acum cativa ani, am luat anticonceptionale yasmin si de la ele nu ma mai durea deloc, dar nu vreau sa mai iau.a fost doar o perioada de 3 luni in care am luat. nu astept niciodata perioada aia a lunii, doar ma gandesc la ea la modul ca vine , ma tine 5 zile si trece si apoi sunt free again. aaa si ma doare doar prima zi foarte tare, a doua mai putin si tot asa....ma lasa durerea pana la sf. si in ultimul timp a inceput sa ma doara si spatele. ce-mi recomandati?

Raspunsuri (2)

Carpe Diem

acum 13 ani

Un consult la endocrinolog, inclusiv pentru prescrierea anticonceptionaleleor si apoi un consult la ginecolog.

Andrei

acum 13 ani

Un contraceptiv microdozat, eventual asociat cu un antiinflamator daca problema persista. Asta evident daca nu se doreste o sarcina, caz in care un progestativ simplu ar fi indicat.