Durere ovariala drept continuu?

Ciclul menstrual

Postata de Utilizator11707949991 cu 2 luni in urma.

Sunt la 3 zile distanta de a-mi veni menstruatia, insa în același timp am și durere de ovarul drept...în timpul acesta se poate pregăti corpul de o posibila sarcina??
Deși durerea persista. Este suportabila, dar în tot acest timp ma masez, insa nu dispare. Totuși este pt prima data când am aceasta durere ovariana drept persistenta fără sa dispară.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Durerea ovulatorie inainte sau dupa menstruatie este normala si poate fi cauzata de eliberarea oului. Daca durerea persista, poate fi semnul unei conditii medicale, cum ar fi un chist ovarian sau endometrioza. In cazul tau, durerea putea fi cauzata si de ovulatie sau de corpul pregatindu-se de menstruatie.

Insa, daca durerea persista chiar si dupa menstruatie, ar trebui sa consulti un medic.

Asadar pentru a putea spune cu siguranta daca aceasta durere ar putea fi semnul unei sarcini, ar fi nevoie de un test de sarcina.

Alegeti un medic potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie