Durere de sân ?

Ciclul menstrual

Postata de Maria Corina cu 9 luni in urma.

Acum 2 zile trebuia sa am ovulatia, am avut simptome înainte nimic grav. De ieri seara am observat ca am durere la sânul stâng, sub zona mamelonului care doare la atingere. Am perioade de stres foarte mari iar de câteva luni am început sa iau Normens pentru ca aveam o menstruație foarte putina in cantitate. Nu știu cum sa interpretez acea durere de sân care nu este deloc ca cea dinainte de menstruație. Posibil sa fie ceva grav sau este din cauza dereglarilor hormonale?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 9 luni

Buna ziua,

Durerea de san poate avea multiple cauze, inclusiv dereglari hormonale, stres, traumatisme sau infectii la nivelul sanilor. De obicei, durerea de san asociata cu ciclul menstrual este o durere difuza si apare la ambii sani, inainte sau in timpul menstruatiei. Durerea localizata intr-un singur san, sub zona mamelonului si care doare la atingere poate fi cauzata de alte motive, precum chisturi mamare, inflamatii sau infectii.

Normens este un supliment alimentar care contine un complex de plante si vitamine, dar nu este un tratament specific pentru dereglarile hormonale. Daca aveti probleme hormonale sau menstruatie neregulata, ar fi recomandat sa consultati un medic pentru a identifica cauza acestora si a primi un tratament adecvat.

In ceea ce priveste durerea de san, fiind o problema localizata si care persista, este recomandat sa consultati un medic specialist care sa va evalueze si sa stabileasca cauza specifica. Numai prin examinarea fizica si eventual efectuarea unor investigatii suplimentare, precum ecografie mamara sau mamografie, poate fi stabilita cauza exacta a durerii si tratamentul adecvat.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie
Articol de interes:https://sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-sanilor/cauzele-aparitiei-durerilor-de-sani_17569