durere a sanilor

Ciclul menstrual

Postata de kiss_ely cu 12 ani in urma.

Buna ziua.. Pe 16 luna aceasta mi-a venit ciclul menstrual... Dupa ciclu..au inceput sa ma doara sanii....si ii simt foarte fierbinti, grei si parca s-au marit putin .. Cand pot face un test ..sa elimin banuielile de sarcina ?

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Mastodinia (durerea de san) se caracterizeaza prin dureri si tumefiere a sanilor (marirea volumului acestora din cauza unei infectii, a unei traume etc.) ce se succed ciclic, premenstrual . este necesara o anamneza completa (caracterele durerii, semnele asociate - tumefactie mamara, scurgeri mamelonare, antecedentele personale si familiale), examenul clinic al glandelor mamare, toate acestea realizate de un medic ginecolog, eventual o ecografie mamara, ulterior va recomanda tratamentul adecvat (pe baza de progesteron/ estroprogestative, vitamina E).