Din ce cauze poate întârzia menstruația mai mult timp?

Ciclul menstrual

Postata de Utilizator11712062937 cu o luna in urma.

Menstruația mea întârzie de 57 de zile. Am luat anticoncepționale o perioadă după naștere, apoi m-am oprit. Este exclusă prezența unei sarcini. Mă îngrijorez ca e o perioadă destul de lungă .

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Menstruatia poate intarzia dintr-o serie de motive printre care se numara schimbarea rutinei anticonceptionale, stress-ul, probleme cu tiroida, sindromul ovarului polichistic, menopauza precoce, tulburari alimentare, precum anorexia sau bulimia, efort fizic intens sau schimbari dramatice de greutate.

Ati mentionat ca ati luat anticonceptionale dupa nastere si apoi v-ati oprit. Intreruperea anticonceptionalelor, in special daca au fost luate o perioada lunga de timp, poate duce la un dezechilibru hormonal temporar, ceea ce poate cauza intarzierea menstruatiei.

O alta posibilitate este reprezentata de starea de sanatate a tiroidei. Atat hipotiroidismul, cat si hipertiroidismul pot provoca intarzieri ale menstruatiei, dar si alte simptome precum oboseala, pierdere sau crestere in greutate si depresie.

Sindromul ovarului polichistic este o alta afectiune care poate cauza intarzierea menstruatiei. Aceasta tulburare de sanatate este caracterizata de o productie excesiva de hormoni masculini de catre ovare, ceea ce poate bloca ovulatia.

Menopauza precoce ar putea fi o alta cauza de luat in considerare. Este vorba de o incetare prematura a ciclului menstrual, inainte de varsta de 40 de ani.

Totodata, tulburarile alimentare precum anorexia sau bulimia pot afecta menstruatia. Efortul fizic intens si schimbarile dramatice de greutate pot duce de asemenea la modificari ale ciclului menstrual.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/de-ce-intarzie-menstruatia_13859
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/intarzierea-menstruatiei_9491

Mihaela

acum 3 saptamani

Nu te îngrijora ca și mie după ce am născut tot asa îmi vine și eu am luat dupfaston pt reglarea ciclului și acum vine la 28 de zile normal încearcă și tu