Din ce cauza mi s-a oprit menstruatia

Ciclul menstrual

Postata de iuli22 cu 9 ani in urma.

Buna seara din ce cauza mi.sa intrerupt menstrustia.ma tinut decat 2 zile normal ma tinea 4 zile este posibil sa fiu insarcinata.adevaru este ca am intretinut relati sexuale cu prietenu meu dar pe data 9 luna asta si sa scapat putin in mine problema edte ca pe data de 12 trebuiea sa.mi vina si mia venit tocmai pe 17 luna asta si ma tinut decat 2 zile era foarte abundent si acuma am doar cate va picaturi care imi vin va rog ajuratima daca e sa fiu ramas insarcinata va multumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

Menstruatia neregulata sau schimbarea duratei menstruatiei pot avea multiple cauze precum stresul, schimbari bruste de greutate, probleme hormonale, folosirea anumitor medicamente, sau, in unele cazuri, sarcina.

Daca ai avut relatii sexuale neprotejate si exista posibilitatea ca o cantitate de sperma sa fi patruns in vagin, este posibil sa fii insarcinata. Scaderea sau schimbarea fluxului menstrual poate fi un semn timpuriu al sarcinii. Totusi, cele mai sigure metode de a verifica o posibila sarcina sunt testul de sarcina facut acasa sau un consult la medicul ginecolog.

In cazul prezentei altor simptome sau persistentei acesteia, este recomandata o vizita la medicul ginecolog deoarece poate indica existenta unei afectiuni medicale care necesita tratament.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/menstruatie-cand-semnaleaza-o-problema-de-sanatatei_7389
https://sfatulmedicului.ro/Investigatii-in-sarcina/cand-si-cum-se-poate-efectua-un-test-de-sarcinai_19272