Dilema

Ciclul menstrual

Postata de Nicoleta257 cu 12 ani in urma.

sunt foarte panicata. de 1 luna de zile am intrerupt tratamentul cu anticonceptionale.am avut contacte numai cu prezervativ, pana acum 2 zile cand am facut fara, dar nu si-a dat drumul in mine, practic a doua zi trebuia sa-mi vina, dupa contact mi-a curs ceva maroniu, semn ca trebuia sa vina, insa de 2 zile n-a mai curs nimic, burta ma doare dar f putin, oare sa fi ramas insarcinata, chiar asa inainte de menstra?/ Astept raspuns urgent :)

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

metoda "p***atus interruptus" nu reprezinta o metoda eficace de contraceptie; ar fi bine sa contactati un cabinet de planning familial pentru a va propune si alte metode contraceptive(metode dublu bariera-diafragma, prezervativ, alt tip de contraceptive hormonale-inel vaginal, sterilet daca ati nascut un copil, etc.). momentul ovulatiei poate varia de la o luna la alta;