despre ciclul menstrual

Ciclul menstrual

Postata de maurica cu 12 ani in urma.

Am 51 de ani .In luna august am avut ultimul ciclu menstrual ,foare redus si cantitativ si ca durata.Deoarece si altimele 5-6 au fost neregulate ,la 21 de zile ,.la 42 de zile ,.am considerat ca am intrat in perioada de premenopauza .Acum cateva zile au inceput sa ma doara sanii ,exact ca atunci cand trebuia sa-mi vina ciclul normal si azi dimineata mi-a venit ciclul intr-adevar .As dorii sa-mi souneti daca este ceva care iese din normal ,daca dupa aproape 4 luni de amenoree ,ciclul a venit din nou ,V a multumesc!

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi indicat sa efectuati un consult ginecologic pentru depistarea cauzelor posibile de amenoree secundara (afectiuni ovariene, uterine, afectiuni sistemice-hipo sau hipertiroidie, boala cushing, diabet zaharat, obezitate, ciroza). se va avea in vedere examinarea clinica, dozari hormonale (prolactina, TSH, progesteron), investigatii imagistice.

corina

acum 12 ani

Buna am doua cezariene prima am avuto la 19 adoua la 21 si dupa prima doctorul mi-a legat trompele,pot sa mai am copiii? sau pot sa ma dezleg? deatunci tot timpu ma doare operatia in partea stanga,am fost la mai multi medici dar nu mia gasit nimik..va rog sa imi dati un sfat. au trecut 7ani de la ultima operatie si tot cu durere am ramas ..multumesc

corina

acum 12 ani

dupa a doua cezariana (nu prima )am gresit mai sus