dereglari menstruale

Ciclul menstrual

Postata de delyyy cu 12 ani in urma.

Buna ziua! Problema mea ar fi ca am menstruatia destul de dereglata.. in sensul ca imi intarzie si pana la o saptamana 2..subliniand fatul ca am activitate sexuala. este normal? care este numarul de zile de la o ovulatie la alta? multumesc mult

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Ciclul menstrual are o durata de 28-30 zile, iar sangerarea menstruala 4-6 zile, dincolo de aceasta perioada fiind considerat anormal. Ar fi util un consult ginecologic si endocrinologic pentru identificarea cauzelor de hemoragie disfunctionala (tulburari ale ciclului menstrual).

delyyy

acum 12 ani

va multumesc mult

budeanu cristina

acum 10 ani

buna ziua .am o problema care ma framinta,ciklu minstrual la mine merge 4 zile in luna,dar sunt momente cind am si de doua ori peluna cum ar fi si in timpul prezent amavut ciklu luna asta pe 22,iule si pe 26 sa mintuit .dar la sfirsit de luna am avut relatii pe 29,/dupa relatii am observat ca earasi imi curg niste pikaturi de singe .si nu mi se mintue se elimina numai atuci cind ma fortez sau cind ma inervez . am 5 zile de cind merg pikaturile astea,si nu se opreste ,am dureri mari in prag,pot sa stiu karei kauza ce pot sa fac ?