dereglarea menstruatiei

Ciclul menstrual

Postata de Anne08 cu 10 ani in urma.

Buna,am 17 ani si am menstruatia dereglata.Am fost la medicul endocrinolog si mi-a prescris anticonceptionale yaz pentru 6 luni.Mie sincer mi-e cam frica sa iau atata timp deoarece nu am mai luat niciodata si din cate am inteles se iau in continuu.Tin sa precizez ca le iau doar pentru reglarea menstruatiei.Este bine sa iau timp de 6 luni?va rog sa ma ajutati cu un sfat,multumesc

Raspunsuri (5)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Da, le puteti administra fara griji.

Doctorulstietot

acum 10 ani

Trebuie precizata cauza . Faci o echografie abdominala/ endovaginala pt a preciza starea ovarelor . Te sfatuiesc ca tra tamentul sa fie blind , cu fitohormoni( gemoterapie) pt a putea regla axul hipptalamo-hipofizar blind pt a obtine rezultate de durata. Contraceptivele sunt bune dar rezultatul inceteaza la intreruperea lor.

Mona

acum 9 ani

Buna, am citit despre probl. ta, eu nu-ti recomand anticonceptionale, am luat si stiu cum este, iti sugerez tratament naturist , ceea ce-i administrez si fiicei mele, daca doresti mai multe detalii astept sa ma contactezi, si cu drag te ajut. sanatate multa.

Andreea

acum 2 ani

Săru-mâna, am și eu aceiași problemă, îmi puteți spune și mine vă rog frumos, ceva ce mă va ajuta, mulțumesc.

daniela

acum 9 ani

d-na Mona ma intereseaza alternativa naturista a fiicei d-voastra,caci am si eu aceeasi situatie cu fiica mea.multumesc, cum pot sa va contactez??