dereglarea hormonala

Ciclul menstrual Dezechilibrele hormonale

Postata de ramira cu 12 ani in urma.

din ce cauza ai o dereglare hormonala?si cum se manifesta?care sunt urmarile ?multumesc

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Orice modificări în ceea ce priveşte funcţionalitatea glandelor endocrine periferice (tiroida, suprarenale, gonade), a glandelor centrale (hipofiza sau hipotalamusul) determină dereglări ale sistemului endocrin (modificări hormonale).
Cauzele modificărilor pot fi multiple: genetice, tumori, inflamaţii, hemoragii, medicamente, stres obezitatea, sedentarismul, alimentaţia necorespunzătoare etc.
Dintre manifestările cele mai frecvent întâlnite în cazul apariţiei dereglărilor hormonale se pot enumera:
1. dereglările menstruale repetate
2. infertilitatea
3. tulburările apărute la menopauză
4. secreţia sânilor în afara sarcinii şi alăptării
5. pilozitatea facială şi corporală excesivă
6. scăderea în greutate asociată cu apetit crescut
7. creşterea nejustificată în greutate
8. uscăciunea pielii asociată cu scăderea pulsului şi creşterea în greutate
9. hiperpigmentarea pielii asociată cu tensiune arterială scăzută
10. tulburări de ritm cardiac (extrasistolie, fibrilaţie atrială)
Ca efecte ale acestor dezechilibre hormonale apar: pilozitatea excesivă, oboseala accentuată, anxietatea, creşterile necontrolate în greutate, durerile şi tulburarile menstruale, infecţiile urinare şi acneea (afecţiune întalnită la aproape 80% din femei)