Dereglare sau sarcina?

Ciclul menstrual

Postata de Maria Corina cu 9 luni in urma.

Buna tuturor, revin cu o întrebare, luna trecută pe 25 Iunie am avut un contact sexual protejat, iar luna aceasta pe 9 in a33a zi de ciclu mi-a venit. Ceea ce ma neliniște te este ca prima zi totul a fost normal, am avut dureri destul de mari, sangele roșu chiar prezenta mici cheaguri. Însă din a doua zi și a modificat culoarea intr-un maro închis și cantitatea. Menționez ca am avut mai avut o perioada de 3 luni aceste dereglări și la recomandarea medicului am început sa iau Normens. Nu știu dacă se considera menstruație, pentru ca a fost putina in cantitate dar a durat 5 zile. Pentru liniștea mea a făcut și un test care a ieșit negativ, apoi in cursul zilei respective am văzut ca mi-a venit menstruația. Sa fie cumva vorba de o sarcina, pentru ca nu am exclus și cazul in care s-a produs un accident atunci și prezervativul sa se fi rupt sau este o dereglare hormonală. Precizez ca simptome nu am, doar o ușoară durere de cap iar restul simptomelor premenstruale au încetat in prima zi a menstruației. Vreau o părere, oare am făcut testul prea devreme sau a fost o menstruație normala?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 9 luni

Buna ziua,

Culoarea si cantitatea menstruatiei pot varia de la o luna la alta si pot fi influentate de mai multi factori, inclusiv dezechilibrele hormonale. Sarcina este posibila in situatia in care a existat un contact sexual neprotejat sau daca prezervativul s-a rupt. Testele de sarcina au in general o precizie ridicata, mai ales daca sunt facute dupa intarzierea menstruatiei. Totusi, in cazul in care aveti suspiciuni, este intotdeauna bine sa consultati un medic pentru evaluare si sfaturi personalizate. Acestia va pot solicita si alte teste, in functie de circumstante.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/problemele-ciclului-menstrual-cheagurile-de-sange-modificarile-de-culoar_5282