dereglare hormonala

Ciclul menstrual

Postata de gina27120685 cu 13 ani in urma.

am nascut de 4 luni si nu am alaptat doar 2 saptamani.mi-a venit ciclu dupa 2 luni,prima data si normal,apoi a doua oara mi-a venit dupa o luna jumate si foarte putin.problema este ca imi cade parul foarte mult.credeti ca este o dereglare hormonala?

Raspunsuri (3)

ionica

acum 13 ani

Este posibil sa fie o dereglare hormonala, dar cel mai bine este sa mergi la un control ginecologic.

Csara

acum 13 ani

In timpul sarcinii, datorita schimbarilor hormonale, parul capilar cade foarte putin. Dupa sarcina, organismul isi va reveni la normal si este normal ca parul sa cada. Desigur, daca pierderile sunt majore, este recomandat sa mergi la un medic endocrinolog sau chiar dermatolog (desi convingerea mea este ca, principala cauza este hormonala).

gina27120685

acum 13 ani

am fost la endocrinolog si toate analizele au iesit bine.acuma ramane de vazut daca intr-o saptamana cel mult nu se opreste o sa merg la un dermatolog.multumesc pt.sfat.