Dereglare hormonala , care ar fi cauzele ?

Ciclul menstrual

Postata de MembruMobileApp1471117656 cu 7 ani in urma.

Buna seara ! Prietena mea are o intarziere de ciclu menstrual . Ciclul este neregulat , am avut un act sexual neprotejat de scurta durata , dupa doua saptamani de la act si o saptamana de intarziere al ciclului a facut un teste de sarcina a iesit negativ acesta fiind pe zi . Dupa doua zile a facut si unul dimineata , tot negativ . Are urmatoarele simptome: sâni umflati si mariti , urinari dese , acnee , balonare . As dori sa stiu mai multe informati . Va multumesc anticipat !

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

Cauzele dereglarii hormonale pot fi diferite, pornind de la stres, malnutritie, pana la probleme mai grave precum sindromul ovarian polichistic sau boli endocrine (tiroidiene, suprarenale, hipofizare). In cazul prietenei dvs., cu toate ca testele de sarcina sunt negative, este recomandat sa consulte un medic ginecolog pentru a exclude o eventuala sarcina sau o alta afectiune ginecologica ce ar putea sa cauzeze aceste simptome (ex: chist ovarian).

O alta cauza ar putea fi sindromul premenstrual, care poate provoca simptome similare cu cele descrise de dvs. Acest sindrom este o tulburare comuna care include simptome fizice si emotionale ce apar cu 1-2 saptamani inainte de menstruatie.

De asemenea, nu trebuie exclusa nici o posibila infectie urinara, care poate determina urinarile dese. In acest caz, este recomandat sa consulte un medic urolog sau nefrolog pentru investigatii suplimentare. Un endocrinolog ar trebui de asemenea consultat pentru a exclude orice problema hormonala.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie, https://www.clickmed.ro/medic/endocrinologie sau https://www.clickmed.ro/medic/nefrologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Hormonii-si-tulburarile-endocrine/dereglarile-hormonale-simptome-si-afectiuni_7610
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/dereglarile-ciclului-menstrual_15504
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/de-ce-intarzie-menstruatia_13859
sfatulmedicului.ro/Infectii-urinare/principalele-cauze-ale-urinarilor-frecvente_17334