dereglare hormomala sau sarcina?

Ciclul menstrual

Postata de ramira cu 12 ani in urma.

daca nu ai mai facut dragoste de aproximativ 3 luni si o faci neprotejat ...iar in ziua urmatoare iti vine menstruatia ..este vorba de o dereglare hormonala sau o sarcina?.tin sa mentionz ca am avut menstruatie 1 zi si a doua zi foarte putin...am o secretie vaginala de culoare alba si branzita si urat mirositoare.iar la menstruatie ceva de culoare rozalie iar apoi maronie.despre ce este vorba?menstruatia ma tinea 4 zile...am dureri de sanii dar astea le aveam si inainte sa imi vina menstruatia...dar in schimb am ametelii...va multumesc din suflet

Raspunsuri (2)

Madwtsza25

acum 12 ani

nu sar putea sa nu fi gravida ,pt ca semnele nu apar imediat ,poate fi o dereglare sau ai racit jos..

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

in primul rand orice modificare a secretiei, in special mirosul urat si modificarea de culoare si consistenta, presupune aparitia unei infectii.
sexul neprotejat in general presupune un risc de sarcina. riscul intradevar este mai mic in apropierea menstruatiei, dar tot exista. pentru mai multa siguranta puteti folosi un test de sarcina(la o saptamana de la contactul sexual, din urina de dimineata), si in plus, ar trebui sa va prezentati la un medic ginecolog pentru un consult si un eventual tratament antibiotic pentru acea infectie.

va urez o zi buna