dereglare ciclu

Ciclul menstrual

Postata de cu 14 ani in urma.

Buna ziua,

Am folosit logest si mi-a fost dereglat ciclul menstrual ca periodicitate si intensitate. De asemenea, sanii au inceput sa ma doara foarte tare in perioada menstruatiei.

Raspunsuri (1)

Medic de garda

acum 14 ani

Stimata doamna,

Anticonceptonalele orale estroprogesteronice au ca avantaje faptul ca regleaza ciclul menstrual ca periodicitate si diminua dismenoreea. Dupa intreruperea anticonceptionalelor ciclul menstrual isi reia caracterele anterioare, conform echilibrului homonal preexistent. Este foarte putin probabil anticonceptionalele sa va deregleze ciclul, aproape exclus.

Va recomand un control ginecologic pentru schimbarea anticonceptionalelor si excluderea unei patologii ginecologice.

Multa sanatate!