Dereglaj hormonal și întârziere a ciclului menstrual sau posibilă sarcină ?

Ciclul menstrual

Postata de Utilizator11561885486 cu 4 ani in urma.

Buna ziua
Ma numesc Ana am 25 de ani si am nevoie de sfatul vostru.
Luna trecuta am avut ciclu menstrual timp de 3- 4 zile cât durează normal la mine iar la a 5 zi cât încă mai eram la perioada desii nu mai aveam aproape nimic am avut contact sexual neprotejat cu prietenul meu. Chiar si dupa contact, timp de 2 zile a mai fost ceva ,foarte puțin, din când în când. După care pe la jumătatea lunii iar am avut , timp de 3-4 zile ,mai puțin ce-i drept si de o culoare închisă, ceea ce nu este normal deși am ciclu menstrual neregulat este prima dată când am avut practic de 2 ori in aceeasi lună. Folosesc de regula Ob-uri și sunt conștientă că de aceea durează mai mult până mă curăț complet. Asta e p***aa mea și mi-o asum.
Acum însă ar fii trebuit sa reapară ciclul menstrual dar mi-a întârziat 2 zile ,am dureri abdominale si sensibilitate la sâni de aproape 4 zile însă ...nimic.
Țin să menționez ,nu iau anticoncepționale de fel, iar sensibilitate a sânilor si dureri abdominale am avut încă dupa contactul sexual si încă prezint aceleași simtome.
Sper să mă puteți ajuta cu o părere cam ce se întâmplă , nu mai înțeleg nimic.
Știu că sunt femeie si ar trebuii să mă cunosc cel mai bine dat findcă nu am 15 ani și nu sunt la început cu toate acestea , am citit pe net dar ca de obicei cauți ceva și din ce citești aflii că ar fii mai multe probleme .
Mulțumesc frumos.
Orice parere contează.

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum 4 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control ginecologic. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/11-factori-neobisnuiti-care-cauzeaza-tulburari-menstruale_13491