Definitie termeni

Ciclul menstrual

Postata de flori.cires cu 11 ani in urma.

Mi s-au recomandat anticonceptionalele Rigevidon pentru tratamentul dismenoreei si am gasit in prospect expresia "se recomanda femeilor cu fenotip hormonal echilibrat sau usor estrogenic". A-ti putea sa-mi explicati aceasta fraza?

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Fenotipul se refera la ansamblu de însușiri și caractere care se manifestă în mod vizibil la un individ și care este determinat de baza ereditară și de condițiile de mediu.
Astfel, se face referire la persoanele care manifesta un echilibru hormonal( estrogeni, progesteron normali) sau care prezinta cresteri usoare ale nivelului de estrogeni. Acest tratament nu se recomanda persoanelor cu dezechilibre hormonale importante.