De ce am ciclul anormal luna aceasta?

Ciclul menstrual

Postata de Georgiana cu 8 luni in urma.

Pana luna trecuta am avut CM normal care ma ținea 5 zile iar luna asta mi'a venit la timp doar ca mi-a curs doar în prima zi normal iar în următoarele 4 zile mi-a 2-3 picături de culoare roz. Care ar putea fi cauza? Menționez ca e prima dată când mi se întâmplă. Poate fi vorba de o sarcină?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua,

Exista mai multe motive posibile pentru un ciclu menstrual anormal sau neregulat. Unele posibile cauze ale sangerarii anormale includ schimbarile hormonale, stresul, sarcina, polipii uterini, fibroamele uterine, infectiile pelvine sau alte afectiuni ginecologice.

In cazul dumneavoastra, sangerarea de culoare roz poate indica o sangerare redusa. Aceasta poate fi cauzata de fluctuatiile hormonale sau de alte schimbari la nivelul uterului. Este posibila o sarcina, dar exista si alte explicatii posibile.

Cel mai bun mod de a determina cauza exacta a acestei schimbari este de a merge la medicul ginecolog pentru o evaluare si o consultatie. Medicul va poate efectua un examen fizic, va poate recomanda teste de laborator si, daca este necesar, poate solicita si o ecografie pentru a evalua sanatatea dumneavoastra ginecologica.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/ciclul-menstrual-probleme-ce-pot-sa-apara_17618
neavoastră ginecologică.

Alexandra

acum 7 luni

Mie mi sa întâmplat asta de 2 luni de zile și am făcut teste și toate negative . Sincer nu știu dacă sunt gravida sau nu 🤕