De la anticonceptionale mi se poate deregla menstruatia?

Ciclul menstrual Lipsa menstruatiei

Postata de Utilizator11614232944 cu 3 ani in urma.

Am luat anticonceptionale(regevidon) timp de 3 luni de zile.Acum, la terminarea a cea de a treia folii,mi-a venit menstruatia la timp doar ca a durat doar 2 zile in cea de a 3a zi nu am mai avut menstruatie deloc.Care ar putea sa fie cauza?Mi s-a putut deregla menstruatia din cauza anticonceptionalelor?sau este vorba de altceva?

Raspunsuri (2)

Psih. Stefania Budacu

acum 3 ani

Buna seara, nu stiu daca stiti ca anticonceptionalele dau tulburari de coagulare care pot duce la AVC... Faptul ca menstruatia a durat doua zile in loc de trei, puteti investiga cu medicul ginecolog. Altfel, va recomad sa mergeti la Hematologie si sa va faceti teste privind coagularea.
Sanatate!

Alexandra

acum un an

Buna seara ma numesc Alexandra am 18 ani am probleme cu menstruatia si de 2 ani ,niciodata nu am ramas insarcinata...