de ce sangerez

Ciclul menstrual

Postata de miky20 cu 12 ani in urma.

buna ziua,am si eu o intrebare si va rog daca puteti sa-mi dati un rasp nu ezitati.pe 20.09.2011 am avut menstra pana in 5.10. iar in data de 11.10_12.10 am avut o sangerare ca si cum as fi in ultimile zile de menstra bun....acum in 17 10 iar am aceste sangerari.de ce va rog sa ma ajutati sunt casatorita si am 25 ani
va multumesc!

Raspunsuri (7)

Iuli

acum 12 ani

Pai....urgent la ginecolog! Poate fi orice. Logic, nu?

Ela

acum 12 ani

"Menstruatia" a durat 16 zile??? Din 20 pana in 5? Aceea nu este menstruatie in nici un caz. Menstruatia dureaza MAXIM 7 zile. Apoi iar sangerare pe 11? Acum iar sangerare? Trebuia sa mergeti la ginecolog inca de pe 30, cand ati vazut ca nu se opreste acea sangerare care numai menstruatie nu a fost. URGENT la doctor!

miky20

acum 12 ani

am avut menstra normala din 29 pana in 5 iar in 11 -12 am avut mici pete de sange pe chilot,ieri in 17 iar am avut azi nu mai am

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

intradevar dupa cum s-a scris si mai sus, trebuie sa va prezentati la medic pentru un consult ginecologic, in lipsa acestuia nu se poate preciza nici un diagnostic, cu atat mai putin un tratament. in general in afectiunile ginecologice, in lipsa consultului specific si al investigatiilor, nu se pot prescrie tratamente.
este de recomandat consultul ginecologic si datorita multitudinii de afectiuni ce pot duce la sangerari de acest tip (avort, sarcina ectopica, inflamatii pelviene, infectii, cauze ovariene, etc.)

pentru cateva detalii in plus despre tulburarile ciclului menstrual, va recomand si acest articol:
//sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/tulburari-ale-ciclului-menstrual_1094

va urez o zi buna

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

utilizati contraceptive orale? ar putea fi prezente ca efecte secundare in primele cicluri de tratament cu un contraceptiv oral .
patarea lenjeriei intime poate fi si de origine anala (existenta unor hemoroizi cu afectarea tranzitului intestinal) sau de origine genitala .

miky20

acum 12 ani

am luat anticonceptionale timp de2 ani dar am intrerupt anu trecut in decembrie.va multumes

miky20

acum 12 ani

am avut sangerarile alea de lao rana pe col.va multumesc!