De ce sangerez inainte de menstruatie?

Ciclul menstrual

Postata de mihaelablaga cu 8 ani in urma.

Buna ziua. Ieri seara am sangerat putin. Mi-a venit putin sange maroniu deschis. In dimineata aceasta la fel.
Tin sa precizez ca nu sunt in perioada de menstruatie!

Care ar putea fi cauza? Sunt foarte speriata.

Raspunsuri (1)

Mariana

acum 8 ani

Buna Mihaela.

O "pata de sange" se refera la orice sangerare vaginala usoara care apare in orice alt moment in afara perioadei menstruale. Aceste pete sunt destul de comune. Ele apar din mai multe motive, cele mai comune fiind schimbarile hormonale si hemoragia de implantare. Acest lucru se intampla atunci cand embrionul nou format se "cuibareste" si se "incorporeaza" in sangele ingrosat de pe mucoasa uterului. Se mai numesc si sangerari uterine disfunctionale sau metroragie.

S-ar putea sa fi insarcinata.
Felicitari si iti urez multa bafta.
Daca este sa fie asa sa imi scri un comentariu.