De ce nu raman insarcinata?

Ciclul menstrual

Postata de adelaalex cu 12 ani in urma.

Buna ziua. Am 26 de ani, si in urma cu vreo 5 ani am avut un chist cam de marimea unui ou, am fost la un medic ginecolog iar acesta mi-a aplicat o metoda de extragere a chistului fara operatie, doar asa pe viu, cu seringa si cu scule de chiuretaj. Multa lume mi-a zis ca nu au m-ai auzit de asa ceva, ca cum a putut sa-mi faca asa ceva?Am mai fost la cateva controale dupa si el mi-a zis ca a disparut chistul. In fine,acum am si ciclu foarte abundent mai ales in primele 2 zile, cu cheaguri..
Si cea mai mare problema este ca nu pot ramane insarcinata, si nu stiu de ce ? Sa fie oare vreo problema de atunci sau ce poate fi? Multumesc.

Raspunsuri (2)

georgiana317

acum 12 ani

buna. eu zic sa mergi sa consulti si alt medic. cu aceeasi problema ma confrunt si eu...de 6 luni incerc sa raman insarcinata si nu reusesc.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Se poate vorbi de infertilitate in cazul absentei sarcinii dupa o perioada de un an in care, in cadrul unui cuplu aflat la varsta fertila, s-au consumat raporturi sexuale fara utilizarea mijloacelor contraceptive. Daca se constata aceasta situatie, ar fi bine sa apelati atat dvs cat si sotul la un consult multidisciplinar (endocrinologic, ginecologic, urologic).