De ce nu mi vine menstruatia de doua luni?

Ciclul menstrual

Postata de Maria cu 2 luni in urma.

In septembrie am luat tratament pentru candidoza fara sa merg la un ginecolog ,dupa care mi a venit menstruatia regulata pe data normala ca deobicei,dar dupa doua saptamani am avut iar menstruatie , in ianuarie si februarie nu a mai venit .Mentionez ca nu am avut ,dinainte sa fac candidoza ,relatii sexuale deci nu este vorba de o sarcina.Care pot fi cauzele?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Exista mai multe motive pentru care menstruatia dumneavoastra poate sa nu vina, inclusiv stressul, modificarile bruste in greutate, exercitiile fizice excesive, anumite afectiuni medicale si, in unele cazuri, diverse medicamente sau tratamente. Gomezarele menstruale regulate dupa un episod anormal pot indica o problema hormonala sau o problema legata de sistemul reproducator. De asemenea, nu puteti exclude o sarcina doar pentru ca nu ati avut contacte sexuale recente; sarcina poate avea loc oricand in decursul ciclului menstrual daca ati avut contact sexual neprotejat. Din acest motiv, as recomanda sa mergeti la un ginecolog pentru a afla cu certitudine ce se intampla.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/dereglarile-ciclului-menstrual_15504